Creaza är ett kreativt och modernt läromedel som gör det enkelt för elever och lärare att skapa fantastiska tecknade serier, filmer, digitala historier, tankekartor och presentationer.
Den 31/1 finns möjlighet att lära sig om Creaza på Pedagogiskt café, AV-media i Växjö.
Datum & tid: 31 januari kl 15.30-17
Lokal: Salen Nygatan 20, Växjö
Till anmälan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
I Creaza finns två onlineverktyg, Cartoonist och Mindomo
Cartoonist
Skapa digitala berättelser, tecknade serier och film med text, bakgrunder, karaktärer, rekvisita, bilder, video och musik. Kombinera innehållet i Cartoonist med dina egna bilder, film och musik.
Mindomo
Samarbeta i realtid och skapa tankekartor och presentationer med text, länkar, video, ljud och bilder. Använd ditt egna material tillsammans med innehållet i Mindomo.
Uppgifter
I Creaza finner du hundratals uppgifter knutna till kunskapsmålen i olika ämnen. Det är enkelt för lärare att tilldela färdiga uppgifter, eller skapa egna uppgifter till eleverna. Uppgifter kan också vara halvfabrikat och påbörjade arbeten. Lärare kan enkelt följa arbetsprocessen för varje elev och lämna formativ återkoppling.
För att komma åt tjänsten loggar du in med ditt Google-konto (användarnamn@skola.lessebo.se)
Till inloggningssidan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.