Trygghet och kriser
Våra förskolor och skolor har planer för hur personalen ska agera vid olika händelser.
Nästan all personal på förskolor och skolor kommer någon gång att vara tvungna att hantera händelser som är svåra och oförutsägbara och som innebär sorg, oro och förtvivlan. När det oväntade sker behöver personalen vara rustad för att kunna agera snabbt och professionellt.
Krisplan och krisgrupp
Varje förskola och skola i Lessebo kommun har en egen krisgrupp och en krisplan där det står hur personalen ska agera vid olika händelser. Det finns även en krisledningsgrupp som organiserar arbetet.
Kontakt vid bortfall av el och internet
På våra förskolor och skolor finns tydliga rutiner för att verksamheten ska rulla på som vanligt, även om tekniken inte skulle fungera. Det finns planer för hur personalen håller kontakten med vårdnadshavare om mobilnät eller internet ligger nere.
- Varje enhet har en fysisk kontaktpunkt, exempelvis huvudentrén, där personal kommer att finnas på angivna klockslag. Där finns möjlighet att komma i kontakt med personalen och lämna brådskande meddelanden.
- Hämtning och lämning sker som vanligt. Vi har analoga listor och full koll på alla barn och deras tider även utan våra digitala verktyg.
- Personalen sätter upp viktig information på anslagstavla på angiven plats.
- Vi tar hand om era barn precis som vanligt även om telefoni och internet skulle ligga nere.
Varje förskola/skola kommunicerar planen till vårdnadshavarna via Schoolsoft.
- Publicerad:
- 29 april 2026
- Senast uppdaterad:
- 29 april 2026