Gå till innehåll

Lessebo kommun i partnerskap med Guatemala City

Just nu är sex personer från Guatemala City på besök hos oss i Lessebo kommun för att vi ska utbyta erfarenheter kring jämställdhet och barns rättigheter.

Genom den Sida-finansierade organisationen ICLD ingår Lessebo kommun i ett partnerskap med Guatemala City. Under besöket som pågår under fyra dagar utbyter vi erfarenheter kring gemensamma samhällsutmaningar – särskilt inom områdena jämställdhet och barns rättigheter.

Både Lessebo och Guatemala City står inför liknande utmaningar - om än i olika omfattning: att stärka unga tjejers självständighet och möjligheter att forma sina egna liv, fria från begränsande könsnormer och traditionella värderingar. När unga, särskilt flickor och marginaliserade grupper, inte ges utrymme att delta i samhället, riskerar deras röster att inte bli hörda, vilket i sin tur påverkar politiska beslut och förstärker ojämlikheter.

Representanter från Lessebo kommun har tidigare besökt Guatemala vid två tillfällen, resor som bekostas helt av ICLD. Nu är det Lessebos tur att vara värd. Angelica Karlsson är vice ordförande i kommunstyrelsen och är med och tar emot besökarna från Guatemala City:

– Partnerskapet med Guatemala City är en unik möjlighet att utveckla vår kommun med nya perspektiv på jämställdhet och ungas delaktighet. Grundutmaningarna är ofta desamma, men omfattning och förutsättningar skiljer sig – och just därför har vi mycket att lära av varandras arbetssätt. Att mötas på plats och dela erfarenheter ger ovärderlig kunskap, och detta hade inte varit möjligt utan ICLD och Sidas finansiering.

– Det är också jätteroligt att få visa upp vår lilla men fantastiska kommun, säger Angelica Karlsson.

Publicerad:
9 september 2025
Senast uppdaterad:
14 november 2025