
Monica Sjölin kommer närmast från en tjänst inom HR på Alvesta kommun.
Den 3 november välkomnar vi Monica Sjölin som HR-chef på Lessebo kommun.
– Lessebo har redan gett mig ett varmt intryck. Det märks att här finns både hjärta och stolthet, säger Monica Sjölin.
Monica har under många år jobbat med HR-frågor i Alvesta kommun och har tidigare varit personalchef på Ädelfors folkhögskola och chef inom äldreomsorgen i Vetlanda kommun.
Kommunchef Sara Nilsson berättar att kommunen i rekryteringen av HR-chef särskilt har betonat vikten av gedigen HR-kompetens. En HR-chef i Lessebo kommun ansvarar för det strategiska HR-arbetet och utvecklingen av Lessebo kommun som arbetsgivare men är också ett stöd för chefer och medarbetare i det operativa vardagsarbetet.
– Monica har lång erfarenhet av arbete med kommunala HR-frågor och en bred kompetens inom området. Hon är också en trygg och lugn ledare. Hon har goda förutsättningar att ta sig an både det strategiska och operativa arbetet, och förstår vad det innebär utifrån sin tidigare erfarenhet, beskriver Sara Nilsson.
Monica Sjölin säger att hon tror att hennes erfarenhet och breda kunskap inom HR-området kommer att vara till stor nytta i den nya rollen, och hon tillägger:
– För mig är det viktigt att vi arbetar tillsammans för att skapa en arbetsplats där medarbetare trivs och är engagerade. Jag ser verkligen fram emot att börja som HR-chef i Lessebo kommun och få lära känna både medarbetare och verksamheten.
Monica Sjölin efterträder Annika Roos Jansson, som slutade i augusti för att blir HR-chef i Ljungby kommun. Fram till den 3 november när Monica Sjölin tillträder är Anna Sunesson från företaget Human Solutions tillförordnad HR-chef på 50 procent.
– Det känns bra att vi kan välkomna Monica så snart, och att rekryteringen gått relativt fort. Vår tillförordnade HR-chef Anna Sunesson har gjort ett bra jobb och stöttar upp under perioden, men det är alltid skönt med en långsiktig lösning som ger stabilitet till verksamheten, avslutar kommunchef Sara Nilsson.