
Besökarna från Võru landskommun fick en visning av tomterna i Södra Hovmantorp, där några husbyggen nu är klara.
Under tre dagar är en delegation från Võru landskommun i Estland på besök i Lessebo och Tingsryds kommuner.
I våras kom ett mejl från Võru landskommun i Estland. De var intresserade av att besöka en liten svensk kommun. Kommunchef Sara Nilsson svarade att de är varmt välkomna till Lessebo kommun. Nu är delegationen på 18 personer på plats och besöker Lessebo och Tingsryds kommuner under tre dagar, 25-27 augusti.
Võru landskommun har cirka 10 000 invånare och ligger i sydöstra Estland. De har sökt pengar i Estland för att kunna genomföra den här resan, vars syfte är att se och inspireras av hur en liten, svensk kommun jobbar inom olika områden.
Under måndagen var Lessebo kommun värd och delegationen från Võru besökte olika platser i Kosta och Hovmantorp, bland annat Södra Hovmantorp där de fick information om utvecklingen av området med nya tomter. Hur vi jobbar med destinationsutveckling inom Glasriket, medborgardialog och digitalisering fick besökarna från Estland också veta mer om.
Tingsryds kommun är värd för besöket under tisdagen och onsdagen ägnas åt ett gemensamt program om kommunal krisberedskap.
– Det känns väldigt kul att få vara värdar för det här besöket och vi hoppas också få med oss en del av deras tankar och goda exempel, säger kommunchef Sara Nilsson.

Delegationen från Estland tillsammans med Lessebos kommunchef Sara Nilsson, kanslichef Neira Dedic och byggnadsingenjör Daniel Kronvall-Hellbring.