Lessebohus äger och förvaltar lägenheter på alla orter i Lessebo kommun. Ett mål i företaget är att tillhandahålla attraktiva bostäder för alla önskemål. Just för seniorer från 55+ finns det bostäder med bra läge och med närhet till kollektivtrafik. Det ska vara ett enkelt och bekvämt alternativ för den aktiva och friska senioren och samtidigt ett boende att kunna åldras i.
Lessebohus seniorboenden är vanliga lägenheter och ingår inte i kategorin ”särskilda boenden”. Det innebär att det inte behövs ett beslut från någon myndighetshandläggare för att få hyra någon av dessa lägenheter. Det enda kravet är att man har fyllt 55 år och är registrerad som sökande av lägenhet i lägenhetskön.
Lessebohus har idag bra lägenheter som är anpassade för ökad tillgänglighet och trivsel på alla orter. Bland annat finns det inga trösklar, det är större badrum och dörrar med tillräcklig bredd för rollator eller rullstol. Alla seniorboenden har bredband och uppkoppling via Wexnet och som hyresgäst väljer du själv vilken leverantör du vill ha.
Det finns lägenheter i varje ort:
Vill du veta mer? Kontakta Lessebohus på 0478-128 20, alla vardagar mellan kl. 9-12.