Gå till innehåll

Min framtid på Bikupan

Nyligen fick eleverna i årskurs 7 inspiration och information inför prao och gymnasieval.

Syftet med dagen som kallas Min framtid är att eleverna ska få ökad kunskap om arbetslivet och målet är att eleverna ska göra väl underbyggda val inför prao och gymnasieval. Under dagen fick de träffa representanter från Ung Företagsamhet, Epic, Swedbank och lokala företag.

Din ekonomi, din framtid

Tobias Carlsson, Swedbank

Tobias Carlsson, Swedbank

I detta pass fick eleverna inspiration och goda råd att se på sin ekonomi på ett sätt där de själva kan göra skillnad. Vikten av att ha ett sparkonto, även om man inte sparar så mycket varje månad. De fick också räkna ut hur mycket pengar det blir på ett år om man köper godis för 50 kronor per vecka, läsk för 20 kronor tre gånger per vecka.

Eleverna fick även se en film om det ekonomiska kretsloppet där de fick lära sig att hushållen, företagen, offentliga sektorn och bankerna är delar av det ekonomiska kretsloppet. Allt hänger ihop.

Vad har en motorcykel och en protes gemensamt?

Karl Jakobsson - LG Produktion, Liam Atterheim - Willo, Magdalena Oskarsson - Epic

Karl Jakobsson - LG Produktion, Liam Atterheim - Willo, Magdalena Oskarsson - Epic

Eleverna fick använda mätinstrument för att se om de svarvade och frästa detaljerna hade samma mått som på beskrivningarna.

De fick också veta att LG Produktion gör delar till storkök, att detaljerna ritas upp i en dator, sedan programmeras maskiner för att svarva delarna.

På Willo gör man detaljer till sjukvården och tandvården, materialet är oftast titan. Likheterna med en protes och en motorcykel är att detaljerna antingen är frästa eller svarvade.

Eleverna fick även gissa vad olika medicintekniska detaljer används till.

I kontrollrummet

Nea och Nils från Teknikprogrammet

Nea och Nils från Teknikprogrammet

Här fick eleverna möta Nea och Nils som båda går tredje året på Teknikprogrammet – Teknikum. Nea går programmet Design och produktion och Nils går programmet Teknikvetenskap.

Elevernas uppgift var att programmera bilar som sedan skulle köra på en tejpad bana på golvet.

Jag som entreprenör

Kevin och Lova - Ung Företagsamhet

Kevin och Lova - Ung Företagsamhet

Eleverna fick diskutera vad en entreprenör är och vilka egenskaper som är bra att ha för att lyckas. Att veta vad man är bra och mindre bra på är viktigt.

Eleverna fick också testa sin kreativitet genom att i grupp få ett vardagsföremål som har en given funktion men som de skulle komma på helt andra användningsområden för.

De skulle komma på en affärsidé, ett namn på produkten, komma på målgrupp samt vilka kanaler som är bäst att marknadsföra produkten i.

Stort tack till alla medverkande, en riktig toppendag!

Publicerad:
26 januari 2026
Senast uppdaterad:
28 januari 2026